Architektura reciprocity / MCA atelier: Pavla Melková, Miroslav Cikán

05/06/20 - 25/07/20
Výstava
Galerie Jaroslava Fragnera
Architektura reciprocity / MCA atelier: Pavla Melková, Miroslav Cikán

►►KOMENTOVANÁ ONLINE PROHLÍDKA VÝSTAVY S JEJÍ KURÁTORKOU PAVLOU MELKOVOU

 

zahájení a křest publikace 4. 6. 19 hod.

doprovodný program: debaty 16. a 23. 6. v 19 h v GJF

 

 

Neptejme se, jaká architektura je, ale především, co způsobuje.

 

Každá nová architektura vstupující do stávajícího prostředí do něj něco přináší a zároveň si bere. Nikdy není nevinná. Většinou něčeho ubyde, cosi zmizí, promění se. Zmenší se či ztratí volný prostor, průchod, paměť, sluneční světlo, příroda, vzduch, výhled, ticho. Stejně anebo více hodnot ale také může přibýt.

 

Výstava nás vybízí neptat se pouze jaká architektura je, ale především, co způsobuje. Sleduje skutečnost primárně přes vztahy, namísto soustředění se na objekty a poukazuje tak na význam vztahů obecně.

 

Vychází z předpokladu, že druhy vazeb, kterých je architektura účastná a které vytváří, jsou založeny na stejných či podobných principech, jako vztahy mezi lidmi či uvnitř přírody.

 

Jednotlivé typy vztahů reciprocity - respektu, sounáležitosti, komunikace, inspirace, empatie, zodpovědnosti, radosti, paměti, lásky, úspornosti, velkorysosti, pravdy, podpory, otevřenosti, poetičnosti, propojení, vyváženosti a vzdělávání - jsou představeny skrze příklady v životě lidí i společnosti, v různých vědeckých či uměleckých oborech a nakonec také v architektuře samotné. Tyto asociace připomínají, že náš svět je nedílně propojený, že chování člověka určují podobné principy, které existují v přírodě a také že uvažování jakéhokoliv specializovaného oboru lidské činnosti se dnes musí odkazovat jednak k vědomí o celku a jednak k maximálnímu propojení s dalšími disciplínami, v zájmu celku i obohacení sebe sama.

 

Výstava je manifestem Architektury reciprocity a ukazuje jak teorii přístupu k tvorbě architektury, tak její zdroj i uplatnění v tvorbě architektonického atelieru MCA, Miroslava Cikána a Pavly Melkové.

 

Doprovodný program:

Role architektury: Může se dnes architektura podílet na řešení širších problémů společnosti?

úterý 16. června, 19 hodin, GJF

ZÁZNAM NA YOUTUBE.COM

Současná pandemie před nás postavila množství celospolečenských otázek a pravděpodobně urychlí změny, ke kterým by postupně docházelo i jinak, ale pomaleji. Jaká bude role architektury v nich? V otázce angažovanosti architektury v řešení širších problémů společnosti existují dva póly názorů. Jeden říká, že architektura nevládne prostředky ovlivnit komplexní společenské problémy, anebo dokonce že v současném světě může být pouze bez-referenční či auto-referenční. Druhý se domnívá, že je schopná aktivně působit i v sociálních, environmentálních, společenských a dalších aktuálních otázkách. Jak vnímáme tuto otázku dnes? A jaké nástroje má architektura skutečně k dispozici?

moderátoři: Dan Merta, Filip Šenk

hosté: Josef Pleskot, Miroslav Cikán, Pavla Melková, Pavel Nasadil, Yvette Vašourková

 

 

 

Manifesty architektury v současnosti

úterý 23. června, 19 hodin, GJF

ZÁZNAM NA YOUTUBE.COM

Mají v dnešní době smysl manifesty architektury?

Proč v dnešní době vznikají méně, než například ve dvacátém století? Nemá už současná architektura potřebu zřetelně definovat svůj aktuální smysl, roli, směřování, charakter? A proč to po ní nevyžaduje ani společnost?

Jaký význam mají a v historii měly veřejně formulované aktuální teorie – formou manifestu, hnutí, charty, směru, ucelené teorie – ať už individuální či skupinové? Jaký mají a měly dopad na realizovanou architekturu či na život společnosti?

moderátorka: Pavla Melková

hosté: Jan Šépka, Jaroslav Zima, Antonín Novák, Karolína Jirkalová, Jiří Tourek

 

Fotogalerie