dialogy v čase / Hommage à ricardo bofill

15/11/22 - 28/12/22
Výstava
Galerie Jaroslava Fragnera
dialogy v čase / Hommage à  ricardo bofill

reportáž Pavly Sedliské / ČT - rozhovor s Danem Mertou v GJF https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/3545873-dialogy-v-case-ukazuji-jak-muze-architektura-propojit-historii-se-soucasnosti & komiks ČT

 

15. listopadu přednáškový večer věnovaný tvorbě a osobnosti Ricarda Bofilla

hosté: Serge Borenstein, Aleš Marek, Oleg Haman, Jiří Řezák, David Wittassek

moderátorem večera bude Petr Kratochvíl

 

Výstava Dialogy v čase do určité míry navazuje na první úspěšné uvedení výstavy Nové ve starém před deseti lety. Téma současné architektury v historickém prostředí bývá často prezentováno jako konflikt architektů s památkáři. Toto zjednodušení je bohužel velmi zavádějící a v jistém smyslu brání oběma stranám v navázání smysluplného dialogu. Potenciální konflikt totiž nevzniká mezi novým a starým, ale mezi kvalitním a nekvalitním. Architektura je nekonečným příběhem, který nelze přerušit nebo dokonce uzavřít. Ovšem stejně jako je nesmyslné novou architekturu do historického města nevpouštět, nelze ani architekty zbavit odpovědnosti vůči němu. Jedinou cestou k nalézání smysluplných řešení je otevřený dialog.

Oproti první výstavě nepředkládáme návštěvníkovi dlouhý výčet povedených, ale i nepovedených realizací, ale tentokrát se zaměříme na výběr pětatřiceti realizovaných rekonstrukcí, novostaveb, ale i intervenci do veřejného prostoru napříč republikou a především posledními roky. Ve výběru jsou nedávno oceněná rekonstrukce hradu Helštýn, rekonstrukce Kocandy v Kravsku,  konverze Silo Tower v Olomouci, nové sídlo firmy Lasvit v Novém Boru, parkovací domy v Dolních Břežanech a Brně, výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách. Z galerijních a muzejních institucí to bude například Arcidiecézní muzeum v Olomouci, galerie DOX, památník Jana Palacha, depozitář Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem, Galerie Závodný v Mikulově nebo Archeopark Pavlov, mezi vybranými kulturně-společenskými stavbami  pak přestavba menzy koleje 17. listopadu UK nebo Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích. Rekonstrukce, revitalizace a novostavby v návaznosti na revitalizace veřejného prostoru zastoupí příklady realizací ve Zlíně, Litomyšli, Ostravě, v Praze na náplavce a v Karlíně nebo v Brně na Kraví hoře.

Druhou částí projektu je pocta nedávno zesnulému světovému architektu Ricardu Bofillovi, který jako první zahraniční architekt ve spolupráci s českými kolegy /architekty, inženýry, investory/ vstoupil do nelehkého dialogu s géniem loci historických kulis Prahy. Jejich společné architektonické proměny industriálních dominant Karlína či dalších architektur hlavního města výrazně přispěli k rozpravě o začleňování současné architektury do historického kontextu. Tento jeho podíl bude představen i v rámci debaty a prezentace jeho českých i zahraničních spolupracovníků.

A69 architekti, A8000, AED project, AP ateliér, ARCHITEKTI D.R.N.H., Architekti Hrůša & spol., Atelier Brno, architekti chmelík & partneři, ARCHITEKTONICKÁ KANCELÁŘ RADKO KVĚT, ARCHTEAM, atelier AVN, Atelier zahradní a krajinářské architektury Sendler, atelier-r, CASUA, EHL & KOUMAR ARCHITEKTI, ellement architects, Fránek Architects, Henkai architekti, HŠH architekti, CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS, Ivan Kroupa architekti, Kamil Mrva Architects, Kuba & Pilař architekti, KWK Promes, Létající inženýři, MCA atelier, OK PLAN ARCHITECTS, ORA, ov architekti, Pavel Hnilička Architects+Planners, Pavel Mudřík architekti, Pavel Rydlo, Pavel Tůma, Petr Šulc, Petr Hájek ARCHITEKTI, petrjanda/brainwork, Projektový ateliér DAVID, QARTA Architektura, Ricardo Bofill Taller de Arquitectura, Strnadová - Girsa, Štěpán Děnge, TaK Architects, TRANSAT architekti, Zlámal architekti

 

Fotogalerie