DRA II 2010

08/03/13 - 14/04/13
DRA II 2010

Druhý ročník výstavy s názvem Distinction Romande d´Architecture 2010 je zaměřen na 30 architektonických realizací z frankofonních kantonů ve Švýcarsku, jež vznikly mezi lety 2007 až 2010.

 

Součástí zahajovacího večera budou i přednášky architektů Rogera Dienera (Diener & Diener Architects) a Mathiase Müllera (EM2N), které se uskuteční ve ctvrtek 7. března od 19 hodin v Betlémské kapli. Na přednášky je nutné provést rezervaci na e-mail: michael.hochreutener@eda.admin.ch do 25. února!!!

V rámci březnového multižánrového projektu Švýcarské jaro představí pražská Galerie Jaroslava Fragnera dvě výběrové výstavy současné architektury – udržitelnou švýcarskou architekturu a realizace z frankofonní části země.

 

Výstavy budou slavnostně zahájeny v Betlémské kapli ve čtvrtek 7. března19 hodin za přítomnosti dvou předních architektů: Rogera Dienera a Mathiase Müllera, jejichž stavby jsou zastoupeny na výstavě Swiss Positions v kategorii věnující se městu. Ateliér Diener & Diener Architects  je zde představen administrativní budovou Forum 3 v Basileji (dokončeno 2005), architekti Müller a Niggli ze studia EM2N rekonstrukcí oblouků viaduktu pro kulturní a komerční aktivity v Curychu (dokončeno 2010). EM2N jsou rovněž autoři nové budovy Keystone v pražském Karlíně (dokončeno 2012). Přednášky jsou zdarma, ale je na ně nutná rezervace do 25. února na emailové adrese: michael.hochreutener@eda.admin.ch.

 

Pátého dubna se bude konat další večer s kurátorem výstavy věnované Romandii Matthieu Jaccardem, architekty ateliéru Brauen & Wälchli (autory rekonstrukce švýcarské ambasády v Praze, 1997-2005), Ivanem Kolečkem (architekt a pedagog, od roku 1982 vlastní ateliér v Lausanne) a Petrem Kratochvílem (teoretik architektury, spoluautor Kolečkovy knihy Vrstvy/ Stratigraphie, 2010). Přednáška se uskuteční 5. dubna v 18 hodin v Malém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze.

 

Návštěvníci dostanou ke vstupence i plakát a katalog s texty k jednotlivým stavbám.

 

Distinction Romande d´Architecture 2010

Výstava připravená Sdružením DRA, které se zabývá mapováním a prezentací architektury Romandie, tedy frankofonní oblasti Švýcarska. Francouzština je úředním jazykem nebo převažuje v šesti kantonech země: Fribourgu, Juře, Neuchâtelu, Vaudu, Wallisu a Ženevě. Autoři výstavy zdůrazňují, že zatímco pro ně samotné jsou stavby francouzské, německé a italské oblasti odlišné a svébytné, v zahraničí jsou vnímány jako „jednotná švýcarská architektura“. Návštěvníci Galerie Jaroslava Fragnera budou mít zajímavou příležitost se sami přesvědčit díky dvěma paralelním prezentacím tematických výstav, zda zmíněné nuance zaznamenají.

 

Výstava představuje tři desítky nejzajímavějších realizací za čtyři roky  vybraných odbornou porotou z celkem 256 kandidátských projektů.  O snaze vyzdvihnout ta nejlepší díla, zachovat rozmanitost projektů i úhlu pohledu svědčí i složení odborné poroty. Kromě šesti architektů z celého Švýcarska byli přizváni i dva kolegové z Francie a Lichtenštejnska.

 

Mezi vybranými realizacemi jsou výrazně zastoupeny školy a veřejné stavby (voliéry, sportovní haly, služby), v menším počtu pak rodinné domy, administrativní budovy a bytové domy. Porota kladla velký důraz na vztah stavba – uživatel, ale oceňovala také udržitelnost, kontextuálnost a tradiční materiály, stejně jako u  paralelní výstavy Swiss Positions. 

 

Organizátoři/

Galerie Jaroslava Fragnera, Švýcarské velvyslanectví v Praze, Association DRA 2010, Geberit

 

Partneři projektu/

Pražské vysoké učení technické v Praze, Karlín Group, Architecture Week

 

Informace o přednášce k výstavě najdete zde.

 

Videozáznam z přednášky je zde.

Fotogalerie