moderní a současná architektura na humpolecku

05/09/15 - 30/10/15
moderní a současná architektura na humpolecku

Výstava Moderní a současná architektuře Humpolecka

Spolek Architectura a Galerie Jaroslava Fragnera vydaly na sklonku minulého roku publikaci, která seznamuje s architekturou Humpolce a jeho okolí od konce 19. století až po současnost. Knihu nyní doprovází také výstava, která představí nejprve v Jihlavě, poté přímo v Humpolci.

 

Město, jemuž se přezdívalo „český Manchester“, nebyl dosud v hledáčku historiků architektury na nijak výrazném místě. Před stoletím ovlivnili tamější architekturu bohatí a osvícení továrníci, Josef Gočár a jeho studenti i místní samospráva, v posledních 15 letech se o Humpolci mluví především v souvislosti s atelierem OK PLAN. Výpravnou publikaci seznamující s 54 výraznými stavbami včetně nerealizovaných velkorysých plánů Josefa Gočára, ale i současnými stavbami, které dokazují, že Humpolec na mapu české architektury zaslouženě patří, doplňuje nyní i výstava.

 

Editor Dan Merta, ředitel pražské architektonické Galerie Jaroslava Fragnera, vybral přes pět desítek zajímavých realizací, seznamující s živou a velmi kvalitní výstavbou počátku 20. století, ale rovněž mapuje, jaká architektura vznikala v průběhu minulého století až po poslední desetiletí, kdy se počet zajímavé architektury výrazně zvedl. „Kromě historie stavitelství a architektury byl dalším impulsem k vydání této publikace můj vztah k romantické krajině vytyčené hrady Orlík, Lipnice nad Sázavou, vrchem Melechov, řekou Želivkou se Sedlickou přehradou, Želivským klášterem a zámkem v Červené Řečici. Zdejší slavní rodáci město především opouštěli, aby naplnili své umělecké ambice – Gustav Mahler, Aleš Hrdlička, Jindřich Honzl, Ivan Martin Jirous, Zorka a Jan Ságlovi, Čeněk Vosmík nebo Jan Zábrana. Naopak však takové osobnosti jako Jan Želivský, Vít Bohuslav Tajovský, Jaroslav Hašek, Bohuslav Reynek, Jaroslav Foglar či Josef Toufar zde strávili celý svůj život nebo jeho významnou část. Pak tu je nesmazatelná stopa výjimečných talentů Jana Blažeje Santiniho a Josefa Gočára, stavby Emila Králíčka nebo Rudolfa Stockara. Současnost dokládá, že město, nacházející se nedaleko geografického centra České republiky, stále přitahuje svým geniem loci zajímavé osobnosti.“

Fotogalerie