Parallels — Evropský festival o umění ve veřejném prostoru

30/09/22 - 23/11/22
Putovní výstava
Bratislava, Vídeň, Berlín, Brusel, Lodž
Parallels — Evropský festival o umění ve veřejném prostoru

Hlavní město Praha a Galerie hlavního města Prahy se spojili s nezávislými pražskými festivaly m3 / Umění v prostoru a Landscape festival (ARCHITECTURA, z.s.), které se dlouhodobě věnují umění ve veřejném prostoru, aby sdíleli své zkušenosti s realizací uměleckých intervencí a oživováním opomíjených míst. Výsledkem je evropský festival Parallels, který chce u příležitosti českého předsednictví rady EU přispět do společné diskuse o úloze současného umění ve veřejném prostoru.


Festival Parallels proběhne v pěti evropských městech, a propojí tak Prahu s Bratislavou, Vídní, Berlínem, Bruselem a Lodží. Festival má několik rovin a jednou z nich jsou vlaky a nádraží. Z Prahy do Bratislavy, z Bratislavy do Vídně, z Vídně do Prahy a do/z Berlína jsme proto připravili zážitkové vlaky. Jedná se o umělecké intervence pro jedoucí publikum a experimentální zvukové jízdy. Cílem není pouze přesun z místa na místo, samotná cesta je cíl, prostředek k poznávání s akcentem na udržitelné cestování. To vše s dobrou kávou v jídelním voze, o který se bude starat mamacoffee.


Ve všech lokalitách jsme navázali spolupráci s místními partnery a program přizpůsobili místním specifikům tak, aby byl zajímavý a přínosný pro české i zahraniční účastníky. V jednotlivých městech vzniknou dočasné umělecké intervence českých umělců na základě jejich předchozích rezidencí. Mají být reflexí místních podmínek a nabídnout nový úhel pohledu.

Mobilní verze výstavy Z galerie ven! a stejnojmenný film představí zahraničnímu publiku průřez vývoje umění ve veřejném prostoru v České republice po roce 1989. Projekce dokumentární série Umění na periferii přiblíží projekty programu Umění pro město.

 

https://parallelsfestival.eu/cs

Fotogalerie