WHITE ARKITEKTER: A HEART OF WOOD

14/01/22 - 13/03/22
Výstava
Galerie Jaroslava Fragnera
WHITE ARKITEKTER: A HEART OF WOOD

►►► reportáž ČT / Oskar Norelius, Robert Schmitz, Filip Sudolský ◄◄◄

►►► rozhovor ČRo /  Oskar Norelius, Robert Schmitz ◄◄◄

►►► rozhovor eARCH / Oskar Norelius, Robert Schmitz ◄◄◄

►►► komentář Pavly Melkové pro ČRo ◄◄◄

 

videozáznam: 16. února v 19:00 v GJF / panelová debata: VÍCEPODLAŽNÍ DŘEVOSTAVBY – TECHNOLOGIE A MATERIÁLY

účast v debatě přijali:

►Stanislav Polák / Nadace dřevo pro život
►Lukáš Krbec / A2 Timber
►Robert Prix / ARCHaPLAN

►Jitka Beránková / Výzkumný a vývojový ústav dřevařský Praha

►Tomáš Hýrek / Stora Enso Wood Products Ždírec
►Vojtěch Dorňák / Kloboucká lesní
►Olga Zelenková / AFRY

Proč v ČR nestavíme velké a vícepodlažní dřevostavby? Jaké jsou výhody a nevýhody? Co nám umožňují současné technologie a co zároveň povoluje česká legislativa? Měla by existovat povinná „procenta na dřevostavby“? Znáte aktuální trendy nebo dřevobetonové konstrukce? A jaké výzvy přijdou v nejbližších letech pro projektanty, dodavatele i pro celý obor architektury?

 

FB událost

 

2. března v 19:00 v GJF / panelová debata: VÍCEPODLAŽNÍ DŘEVOSTAVBY – ARCHITEKTURA V SOUVISLOSTECH + KŘEST ROČENKY DŘEVĚNÉ ARCHITEKTURY

účast v debatě přijali (průběžně aktualizováno):

►Jan Mach / Mjölk
►Michal Kotlas / Prodesi/Domesi
►Pavel Griz / MOLO ARCHITEKTI
►Ján Antal / Studio Perspektiv
►Ondřej Hofmeister / PROJEKTIL ARCHITEKTI
►Gabriela Kaprálová / ASGK

moderátor: Pavel Horák / Prodesi/Domesi, Salon dřevostaveb

FB událost

 

 

PRVNÍ VÝSTAVA JEDNOHO Z NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH ŠVÉDSKÝCH ARCHITEKTONICKÝCH ATELIÉRŮ V ČR

A

PŘEDSTAVENÍ INOVATIVNÍHO VYUŽITÍ CLT PANELŮ PRO VÝŠKOVÉ STAVBY

 

Výstava se uskuteční pod záštitou J. E. Fredrika Jörgensena, velvyslance Švédska v České republice.

 

přednáška Oskara Norelia a Roberta Schmitze

18:00 Betlémská kaple 

NUTNÁ REZERVACE POZVANKA@GJF.CZ

doklad očkování/prodělaná nemoc + respirátor + rozestupy

přednáška bude v anglickém jazyce

 

Mezinárodně aktivní kancelář White Arkitekter se věnuje ekologicky a sociálně udržitelné architektuře s využitím dřeva jako významného obnovitelného materiálu. V roce 2016 ateliér navrhl 20patrovou budovu ve Skellefteå ve Švédsku, která je jednou z nejvyšších dřevěných výškových staveb na světě.

 


Mezi jeho nové stavby patří i projekt SARA KULTURHUS – nové kulturní centrum přímo ve středu města v sobě spojuje řadu funkcí: divadlo, muzeum, uměleckou galerii, veřejnou knihovnu, konferenční centrum a hotel. Budova je navržena jako uhlíkově neutrální, a je postavena především ze dřeva z regionálních boreálních lesů. Solární panely a další účinné energetické systémy rovněž přispívají k minimalizaci uhlíkové stopy.

 

Snahou municipality i architektů bylo navrhnout Sara Kulturhus tak, aby se stal přátelským prostorem pro všechny obyvatele bez ohledu na jejich dosavadní zájem o kulturu. Situování budovy i její maximálně možná otevřenost jak vizuálně (skleněná fasáda), tak fakticky (četné vchody) z ní vytvářejí přívětivou instituci. Sara Kulturhus vítá zájemce o kulturní vyžití na úrovni regionální, národní i mezinárodní, a zároveň je i výjimečnou ukázkou udržitelné architektury.

 

Hlavním cílem architektů bylo poukázat na možnosti použití dřeva jako konstrukčního materiálu pro složité výškové budovy v rámci udržitelné výstavby. Různorodý program si vyžádal řadu inovativních konstrukčních řešení při zapracování požadavků na rozpony, flexibilitu, akustiku i celkovou statiku. Vysokopodlažní hotel je postaven z prefabrikovaných objemových modulů CLT panelů (křížem lepené dřevo), které jsou umístěny mezi dvěma výtahovými jádry (také z CLT). Naproti tomu konstrukční systém nižší hlavní hmoty tvoří sloupy a nosníky z lepeného lamelového dřeva, ale jádra a smykové stěny jsou opět z CLT. Architektonický návrh umožnil, aby nosná konstrukce vznikla bez betonu, což výrazně urychlilo dobu výstavby a zcela zásadně snížilo uhlíkovou stopu.

 

Výstava A Heart of Wood / Srdce ze dřeva nabízí nejen pohled do inovativního stavebního procesu, ale představuje také mnoho podob využití této gigantické dřevostavby včetně společenských a kulturních budov. Stavby jsou prezentovány v podobě kreseb, fotografií, filmů, modelu, ale i ukázek výtvarně pojednaných akustických panelů na rozměrných dřevěných stěnách. Pražská výstava bude doplněna o nové materiály a fotografie, které návštěvníky seznámí s dalšími významnými stavbami tohoto renomovaného ateliéru.

 

Výstava se uskuteční ve spolupráci s přední berlínskou galerií architektury Aedes, která k výstavě rovněž vydala katalog.

 

Za podporu výstavy děkujeme hlavnímu partnerovi výstavy Stora Enso a partnerům Prodesi/Domesi, Kloboucká lesní, Kasper CZ a Axis M. Mediálními partnery projektu jsou Salon dřevostaveb a Skandinávský dům.

 

fotografie: Milan Kopecký, Stora Enso

a Anna Ritterová

Fotogalerie