Landscape festival Praha 2013

16/04/13 - 07/11/13
Landscape festival Praha 2013

První ročník Landscape festivalu si dává za cíl vyvolat diskuzi o zkvalitnění veřejného prostoru v České republice a upozornit na důležitost krajinářské architektury, které zatím není věnován tak velký prostor, jaký by si zasloužila. Tento projekt by měl být určitou osvětou i mezioborovým dialogem za účasti nejen českých, ale také mezinárodních odborníků. Do projektu bude zapojeno velké množství dobrovolníků a studentů z vysokých škol z celé ČR, kde se koná výuka na téma krajinářské architektury.


 

SITE SPECIFIC INSTALACE

 

31/8–7/11/2013

Dvorní trakt Betlémské kaple

 

JAN STOLÍN

JIŘÍ PŘÍHODA/ ARCHA (CELA II.)

 

 

 

VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY, DEBATY

 

VÝSTAVA: SOUČASNÁ KRAJINÁŘSKÁ ARCHITEKTURA VE VISEGRÁDSKÝCH ZEMÍCH 2013

18/4–1/5/2013

dvorní trakt Betlémské kaple

Putovní výstava nejlepších projektů krajinářské architektury Visegrádských zemí realizovaných v posledních pěti letech. Každá země zde prezentuje 10 děl. K výstavě bude vydán katalog se všemi vystavenými díly.

 

 

DISKUZNÍ PANEL: KRAJINÁŘSKÁ ARCHITEKTURA VE VEŘEJNÉM PROSTORU

17/4/2013  od 9:00 do 12:00

Sál zastupitelů MHMP, Mariánské náměstí 2, Praha 1

 

Moderátorka/

RNDr. Blažena Hušková – krajinný ekolog, školitelka, konzultantka a publicistka

Panelisté/

Ing. Přemysl Krejčiřík, Ph.D. – krajinářský architekt, MENDELU, Lednice na Moravě

Helen Lenda, MLA – krajinářská architektka, Mikulov

Ing. arch Pavla Melková – architektka (MCA atelier), vedoucí Kanceláře veřejného prostoru na Útvaru rozvoje hl. m. Prahy

Ing. arch. MgA. Osamu Okamura – architekt a publicista, Praha

Ing. Štěpán Špoula – krajinářský architekt, Praha 

 

 

LIVE PERFORMANCE: DJ TRÁVA (LIVE)

17/4/2013

Galerie Jaroslava Fragnera

 

 

PŘEDNÁŠKA: „KDO VLÁDNE MĚSTU? VLIV GLOBÁLNÍ NEOLIBERÁLNÍ EKONOMIKY NA MĚSTSKÉ ROZHODOVÁNÍ“

29/4/2013 od 18:00

Galerie Jaroslava Fragnera

Přednášející: RNDr. Michaela Pixová, Ph.D. Sociální geografka

O rozvoji soudobého města již nerozhodují politici, ale především velcí ekonomičtí hráči, kteří urbanismu využívají jako nástroje k vytváření zisku. Město není plánováno s ohledem na udržitelný rozvoj a potřeby svého obyvatelstva, nýbrž s ohledem na potřeby investorů a developerů. Tento rozvoj má dalekosáhlé dopady na různé znevýhodněné skupiny obyvatelstva, zejména formou tzv. gentrifikace, tedy omlazováním městských čtvrtí přísunem investic a movitějšího obyvatelstva. Přednáška se bude věnovat zejména vlivu neoliberální ekonomiky a gentrifikace na městské prostředí a jeho obyvatelstvo.

 

 

MODEROVANÁ DEBATA: JUDIT CARRERA A JANEZ KOŽELJ

19/6/2013

Galerie Jaroslava Fragnera

Moderovaná debata s Judit Carrera /ředitelka Evropské ceny za městský veřejný prostor, CCCB, Barcelona/ a Janez Koželj /První náměstek starosty města Ljubljana/ se uskuteční ve středu 19. června v 16:00 v Galerii Jaroslava Fragnera. Moderátorem bude Filip Šenk.

 

 

LIVE PERFORMANCE A KONCERT: ŠPANĚLSKÁ NOC – Compañía Virginia Delgado a Planeta Lem (ES)

19/6/2013

Dvorní trakt Betlémské kaple

 

 

VÝSTAVA: EVROPSKÁ CENA ZA MĚSTSKÝ VEŘEJNÝ PROSTOR 2012

20/6–1/9/2013

Galerie Jaroslava Fragnera

Evropská cena za městský veřejný prostor byla založena s cílem zdůraznit význam architektury a urbanistického plánování při vytváření přístupnějších a demokratičtějších měst. V současnosti představuje jediné evropské ocenění, které hledá, hájí a podporuje ve své podstatě veřejná městská prostranství, která mohou oživit kolektivní život města. Vznikla z iniciativy CCCB - Centre for Contemporary Culture of Barcelona - ve spolupráci s Architecture Foundation (Londýn), Architekturzentrum Wien (Vídeň), Cité de l’Architecture et du Patrimoine (Paříž), Nederlands Architectuurinstituut (Rotterdam), Museum of Finnish Architecture (Helsinky) a Deutsches Architekturmuseum  (Frankfurt). 

 

 

VÝSTAVA: MADRID RIO PROJECT /Less Architecture More Geography – M30 Madrid Rio Project

20/6 –1/9/2013

Galerie Jaroslava Fragnera

V roce 2003 se městská rada Madridu rozhodla zrevitalizovat veřejný prostor okolí řeky Manzanares, která protéká městem. Hlavní komunikace byla svedena do tunelu a na povrchu vzniklo takřka deset kilometrů nové městské zóny, na nichž bylo navrženo sto hektarů zelené plochy s veřejnými, sportovními a kulturními zónami: městskou pláží, hřišti, restauracemi, botanickou zahradou, divadelními, výstavními a koncertními prostory, bylo postaveno i několik zajímavých nových mostů. Revitalizace tak pomohla spojit i odlišné čtvrti města na protilehlých březích řeky. Na projektu spoluprovalo holandské studio West 8 a sdružení madridských ateliérů MRIO arquitectos /Burgos & Garrido Arquitectos Asociados, Porras La Casta Arquitectos a Rubio & Álvarez-Sala/

 

 

PŘEDNÁŠKA: MĚSTO BUDOUCNOSTI /CZ/ – Ginése Garrida / burgos&garrido arquitectos asociados

21/6/2013 od 20:15

letní pavilon reSITE, Karlovo náměstí

Přednášející: Ginés Garrido /Burgos & Garrido /Madrid/ a Maria Aiolova /Terreform One /NYC/.

Jak by mohlo vypadat město v roce 2100? Jak čelit environmentálním hrozbám - hurikánům, povodním, suchu? Jak se vyrovnat s nedostatkem potravin? Tyto i další otázky nám naznačují, že architekti budou v budoucnu nuceni vnímat věci v mnohem širším kontextu. Vědci, designéři, ekologové a ekonomové - ti vytvoří nový typ městského experta - urbanisty, který umožní propojení všech těchto profesí.
 

Francisco Burgos, spoluzakladatel Madridského studia BURGOS & GARRIDO ARQUITECTS představí rozsáhlý projekt přeměny hlavní komunikace na obrovský park. Projekt Madrid Río a mnohé další ve veřejném prostoru.


Nové přístupy k městskému designu, urbanismu a provokativní projekty představí spoluzakladatelka progresivního newyorského studia Terreform One, Maria Aiolová - jedna z exkluzivních přednášejících reSITE konference.

 

 

PŘEDNÁŠKA: CHARAKTERY PRAHY

30/9/2013 od 18:00

Přednášející: Ing. arch. Tomáš Vích

Přednáška z cyklu Lidová škola urbanismu – rostlé město, bloková zástavba, vilové čtvrti, sídliště a satelity z hlediska způsobu jejich užívání. 

 

Fotogalerie